Anahtar Kelime

Anahtar Kelime Nedir?

Bir konu hakkında seo uyumlu içerik yazmak için öncelikle konu başlığınız ve odak anahtar kelime grubunuz belli olmalıdır. Peki, odak keyword nedir? Herhangi bir konuda en çok aranan ve başlı başına bir içerik haline getirilebilecek odak kelime grubudur. Bu odak üzerinden diğer anahtar kelimeler gruplandırılır. Örneğin odak konumuz web tasarım olursa bu konuda yazacağınız içerikle bağlantılı olarak UI tasarım, UX tasarım gibi kelime gruplarını tercih edebilirsiniz. Üstelik Google araçları da size bu konuda yardımcı olur. Çeşitli programlar aracılığıyla konunuza uygun sözcük öbeklerini bulmayı deneyebilirsiniz. Ancak zahmetsizce sadece internet site adresi ve yazmak istediğiniz konu etiketini girerek de bu işi yapmanız mümkündür.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Keyword bulmak için internete Goolge keyword planner yazarak arama yapabilirsiniz. Çıkan ilk sonuca tıklayarak doğrudan Google Adwords içinde yer alan planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Bunun için bir adet Google hesabınızın bulunması gerekir. Almış olduğunuz G-mail ile Adwords üzerinden kendinize bir adet reklam hesabı açabilirsiniz. Buradan dilerseniz kampanya oluşturmadan da kolayca anahtar kelime bulma işlevini yerine getirebilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar sözcük gruplarının kesinlikle sektörünüzle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü hedefiniz kitleniz doğrudan sizin hizmetinizle ya da ürününüzle alakalı bir adrese çekmektir. Kısacası amaca uygun ve içeriğinizle alakalı anahtar kelimeler seçmeniz gerekir. Aksi takdirde içerikte sırıtacak kelime yığınları yazının okunmasını güçleştirerek hedef kitlenizi sitenizden hızlıca uzaklaştırır.

Başarılı Kelime Kullanımı ile Zirveye Oynayın!

Kelime bulma aracı sayesinde edindiğiniz kelimeleri başarılı bir şekilde kullanmanız da önemlidir. Seo anahtar kelime grupları arasından rekabeti en yüksek olan kelimeyi ya da orta derecede rekabeti olan kelimelerden bir tanesini seçebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var:  rekabet gücünüz… Sektörde uzun yıllardır tutunan bir firma olarak seo skoru yüksek bir internet sitesine sahip olduğunuzu düşünelim. Bu durumda anahtar kelimelerinizin rekabet gücü de yüksek olmalıdır. Ancak sektörde yeni iseniz rekabet gücü çok yüksek olan kelimelerde zirveye çıkmanız zor olabilir. Bu nedenle belki rekabet düzeyi az görünen kelimelerden de hedefleme yapmayı düşünebilirsiniz. İçerik sayınız ve trafiğiniz arttıkça rekabet düzeyi yüksek kelimeleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli İçerik ve Anahtar Kelime Uyumu

Kelime seçiminden sonra oldukça fazla önemsemeniz gereken bir diğer konu, içeriğin yazımıdır. Anahtar kelime belirleme çalışmasından sonra başarılı bir içerik oluşturmak için yapmanız gereken şey, güçlü içerik kurgusudur. Türkçe dil bilgisine uygun, bilgi ağırlıklı ama eğlenceli veya dikkat çekici ve satışa yönelik içerikler yazmalısınız. Amacınız satış değilse ve bloğunuza takipçi çekmek istiyorsanız yine kitlenize hitap edecek doğru sözcükleri seçmeniz gerekir. Çünkü her halükarda hedef kitleniz internet sitenizde aradığını bulamazsa oradan son sürat uzaklaşacaktır.

Türkçe Anahtar Kelimeler ile Güçlü Rekabet

Anahtar kelime bulma Türkçe içerikler için de diğer dillerde olduğu kadar önemlidir. Hangi dilde yazı hazırlanıyorsa o dilde bulunduğunuz sektörün rekabet gücüne uygun kelimeler seçilmelidir. Doğru kelime seçimi yapıldıktan sonra her kelime, metin içinde belli bir düzende dağıtılarak konuya uygun şekilde kullanılmalıdır. Sırf metin zengin görünsün diye yazının içine rastgele dağıtılan kelimeler, göz tırmalar. Yani anahtar kelime bulma aracı ya da Google arama sorgusu sonucunda elde edilen LCI kelime grupları, doğru ve kurallı bir şekilde kullanılmalıdır. Kelime gruplarını düzgün dağıtmanın dışında önemli olan bir diğer şey de içeriğin özgün olmasıdır. Özgün içerik doğru kelimelerle birleştiğinde internette güçlü ve yıkılması zor bir duvar oluşturmanızı sağlar.

Alt Başlıklarda Anahtar Kelime Kullanımı

Bulunan keyword grupları yazıda alt başlıklarda da kullanılmalıdır. Böylece dengeli ve kullanıcının aradığını daha kolay bulmasını sağlayan bir içerik yapısı oluşturulur. Başlıkta kullanılan anahtar kelimeler, kullanıcıların aradığı kelimelerle içeriğinize daha kolay ulaşmasını sağlar. Çünkü başlıklar daha büyük puntolarla ve dikkat çekici bir şekilde yazılır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki: Seo anahtar kelime belirleme çalışması bu işin sadece bir kısmıdır. Seo çalışması için önemli olan bu kelimeler, anlamlı, fayda sağlayan, okunabilirliği yüksek metinler içinde kullanılmalıdır.

Eğer seo keyword grupları ile güçlü bir içerik örgüsüne ihtiyacınız varsa hızlıca “Teklif Al” butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca bize Whatsapp ve [email protected] adresi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

İlgili Yazılar