arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Seo olarak bilinen ve İngilizcesi Search Engine Optimisation olan çalışmanın Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilir. Bu kavram, internette var olmak isteyen platformlar için vazgeçilmezdir. Çünkü dijital ortamdaki yoğunluk her geçen gün artar ve rekabet ortamında en çok tanınanlar tıklanır. Tık alan sitelerin tanınma oranı arttıkça bir süre sonra aranan eşya, hizmet ya da bilgi için doğrudan site adıyla arama yapılmaya başlanır.

Topuklu ayakkabı almak isteyen bir kadın düşünelim. Kadının öncelikle arama çubuğuna topuklu ayakkabı yazıp arama yapması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü henüz bir online ayakkabı firması keşfetmemiştir. Bu durumda hem beğendiği hem de indirim sağlayan bir online mağaza bulduğunda bir dahakine aramayı “xxxx ayakkabı mağazası” şeklinde yapacaktır. Peki, arandığında en üst sırada çıkan ve en ideal olmayı başaran bu popüler sitelerin sırrı nedir? Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? Optimizasyon yani indexleme başarısı elde etmek için ne yapılmalıdır?

Seo Nasıl Yapılır?

Seo çalışmasında başarı sağlamak için öncelikle arama motorlarının prensiplerine uyun hareket etmek gerekir. Arama motoru optimizasyonu yapılırken üzerinde durulması gereken hususlar:

 • Yazının hangi konuda olursa olsun birebir alıntı içermiyor olması, yani özgünlük,
 • İlgili konuda doğru anahtar kelime seçimi yapılması, yani en çok aranan anahtar kelimelerden örülü bir metin,
 • Anahtar kelime kullanımının abartılı olmaması, kullanım noktalarına ve miktarına dikkat edilmesi, yani anahtar kelime oranı,
 • Yazı tamamlandıktan sonra özgünlük kontrolü yapılması, yani kopya içerik ihtimalini eleme gibi faktörler ilk sırada yer alır.

Ama seo çalışmasında dikkat edilmesi gereken birkaç faktör daha bulunur. Bunlardan biri eğer blog sayfanız varsa daha önce yazmadığınız bir konuda yazmış olmaktır. Farklı dille yazılmış ama aynı başlığı içeren bir metin yazmak, sitenin indexlenmesini zorlaştırır. Yani, aynı başlığa sahip iki yazı için giriş yapıldığında önceki metin değersizleşmiş olur.

Arama Motoru Optimizasyonunda Özgünlük

Dikkat çekmek ve benzer bir içerik oluşturmak için önceki anahtar kelime öbeğine benzer bir tercih yapılabilir. Mesela “Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?” başlıklı bir yazıdan sonra yine seo ile ilgili bilgi vermek istendiğinde şu başlık tercih edilebilir: “Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?” Böylece konudan sapmadan taze bilgiler vermek ve siteye gerçek takipçilerden oluşan trafik çekmek mümkün olabilir.

Arayanlar her iki yazıdan da farklı bilgiler edinerek bloğunuzu takip etmeye devam edebilir. Bu durum alışveriş platformları için ise düzenli müşteri olmak şeklinde ifade edilebilir. En çok bilinen ve güvenilen online alışveriş mağazaları en çok müşteri potansiyeline ve üyeye sahiptir.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Vazgeçilmezler

Seo çalışması söz konusu olduğunda en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında bir tanesi de mobil optimizasyon olarak bilinir. Çünkü günümüzde çoğu insan, interneti cep telefonundan ve akıllı cihazlardan kullanma eğilimindedir. Bunun için bir internet sitesi kurarken firmaların göz önünde bulundurması gereken şey, sitelerinin mobil uyumlu tasarlatmaları gerektiğidir. Bu sayede arama motoru optimizasyonu daha kolay şekilde sağlanabilir. Google, Yandex, Yahoo, Bing, Yaani gibi arama motorları için sitenin indexlenmesi yani tanınması ve tanıtılması daha kolay olur.

Arama motoru optimizasyonu için önem teşkil eden bir diğer konu ise devamlılıktır. Yani bir blog sitesi, haber sitesi, alışveriş sitesi kurulduktan sonra belli günlerde yeni içerikler girilmesi önem taşır. Alışveriş siteleri için stokların sürekli yenilenmesi ya da yeni sezon ürünlerin eklenmesi gerekir. Bunun yanında bilgi amaçlı kurulan siteler için de belli bir döngü içinde eklenen içerikler olmalıdır. Aksi takdirde blog ya da internet sitesi, beklenen başarıyı sağlamayacak, tanınmayacak ve takip edilmeyecektir.

SEO Çalışmasında Vazgeçilmez Sayılan Özellikler

Seo çalışması için vazgeçilmez olan bir diğer konu ise yazının mantıksal bütünlüğüdür. Yani, konu en iyi ayakkabı tercihi iken bu konudan sapıp cilt bakımından bahsetmek, yazının okunurluğunu düşürür. Ayrıca paylaşımların mantıksız olduğunu gören takipçi kitle de siteyi takip etmeyi bırakır. Talep görmeyen bir internet sitesinin arama motoru listelerinde en üst sıralarda yer alma şansı kalmaz.

Dil bilgisi kurallarına dikkat etmek ve yazım yanlışı yapmamak da bir yazının okunurluğunu arttıran önemli etkenlerdendir. Bu aynı zamanda seo çalışmasının başarısı için önemlidir. Okunurluğu düşük bir yazı da birkaç cümleden sonra okunmayacaktır. Okunmayan bir yazı ne kadar etkili bir başlığa sahip olursa olsun takipçi yakalamayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Gerekli Şartlar

Arama motoru optimizasyonu için gerekli olan bütün bu şartları yerine getiren internet siteleri, organik takipçi bulma noktasında başarı sağlar. Sadece teknik konulara dikkat etmek ve anahtar kelime seçimi yapmak, belirttiğimiz üzere seo çalışması için yeterli değildir. Google ve çeşitli arama motorları, sitenizi kabul etmek için:

 1. Özgünlük
 2. Mantıksal bütünlük
 3. Doğru anahtar kelime seçimi
 4. Anahtar kelime oranı
 5. Devamlılık
 6. Popüler konu seçimi
 7. Mobil uyumluluk
 8. Özgün görsel kullanımı
 9. Dil bilgisinin doğru kullanımı
 10. Yazım ve noktalama kurallarına uygunluk olmak üzere bu 10 maddeyi gözden geçirir.

Siteniz saydığımız bu özellikleri taşıyorsa muhtemelen arama motorları listesinde üst sıralara çıkmayı başarır. Ancak bir internet sitesinin tanınması için en az 6 aylık süre geçmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu sürede sıkılıp vazgeçmezseniz bir süre sonra popüler bir bilgi paylaşım sitesi sahibi olabilirsiniz. Eğer sitenizi üst sıralara taşımaya yardımcı olacak özgün ve seo uyumlu makalelere ihtiyacınız varsa sizde iletişim formu aracılığıyla bize taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar