Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime, bir seo uyumlu makale için vazgeçilmez olan doğru kelime grubudur. Onu kendi sektörünüzde rakiplerinizle rekabet edebileceğiniz sözcükler arasından seçersiniz. Başlıkta anahtar kelime kullanımı ve metin içindeki dağılım olmak üzere pek çok detaya dikkat etmeniz gerekir.

Ancak ana başlıkta en önemli nokta doğru ve dikkat çekici bir ifade kullanmaktır. Ana başlıkta odak anahtar kelime kalıbını tam anlamıyla kullanmayabilirsiniz bile. Ancak seo title yani seo başlığı kısmında anahtar kelimeyi en başta ve yalın halde kullanmalısınız.

En başta kullanmaktan kastımı şöyle ifade edebilirim: Seo başlığı: “Sporcu Takviyeleri ve Bilinçli Beslenme” olabilir. Burada asıl anahtar kelimenin “sporcu takviyeleri” olduğunu düşünelim. Böylece Seo Title içinde anahtar kelimeyi başta kullanarak, arama sorgularında zirveye çıkmanız biraz daha kolaylaşır.

Özellikle WordPress içerik editörü olarak görev alanlar Yoast seo eklentisinin yönergelerinde bu uyarıya zaman zaman denk gelebilirler. Peki, alt başlıklarda keyword kullanımı nasıl olmalıdır?

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Alt Başlıkta Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Alt başlıklar günümüzde seo uyumlu içerik yazımı için olmazsa olmaz yardımcılardır. Metnin çok yoğun ve göz yoran bir görünümden kurtularak düzenli ve farklı konulara yer veren bir bütün olmasına yardımcı olurlar. Bu açıdan alt başlık ve alt başlıkta anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir.

Bu kısımlar, puntoların büyük ve kalın olması nedeniyle hem arama motoru botları hem de kullanıcılar için dikkat çekiciliğin yüksek olduğu alanlardır. Aynı zamanda yazıyı bölümlere ayırarak anlatımın daha etkili olması sağlanır. Ayrıca başlıklarda kullanılan bu kelime grupları bize, indexleme yaparken arama motorlarının anahtar kelime ile bağlantılı başka konulara da değinildiğini anlatmanıza yardım eder. Yani içerikte bir konuyu enine boyuna anlattığınız ve onun farklı yönlerine de dikkat çektiğinizi böylece belirtebilirsiniz.

Bu durumun en önemli avantajı ise okuyucuya zaman kazandırmanızdır. Okuyucu, metninizin sadece bir bölümü ile de ilgileniyor olabilir. Bu durumda farklı alt başlıklar, onu aradığı kısma kolayca yönlendirecektir. Örneğin “Sporcu Takviyeleri ve Bilinçli Beslenme” başlığı altında şu iki alt başlığı da tercih edebilirsiniz: “Kadınlar için Sporcu Takviyeleri”, “Erkekler İçin Sporcu Takviyeleri”. Bir başka alt başlığınızda: “Sporcu Takviyesi Kullanmanın Zararı Var mı?” şeklinde olabilir. Böylece farklı konularda meraklara sahip olan kişilere tek bir içerik aracılığıyla bilgi vermiş olursunuz.

Başlıkta kullanılan anahtar kelimeler haricinde metin içinde kelime gruplarının nasıl konumlandığı da önemlidir.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

 

Metin İçinde Anahtar Kelime Kullanımı

İnternette yer alacak olan her metin, seo, imla, dil bilgisi ve okunabilirlik gibi konulara uygun yazılmalıdır. Özellikle de internette kullanıcıların ilgisini çekmek oldukça zordur. Bu nedenle başlıkta anahtar kelime kullanımı kadar metin içinde anahtar kelime çeşitleri ve semantik kelimeler kullanmaya özen göstermek gerekir.

Keyword seçimi kadar onu içerikte belli bir oranda çok fazla göze sokmadan ve spam olmayacak şekilde kullanmak da önemlidir. İki cümlede bir odak anahtar kelime kullanmak, metni seo kurallarına aykırı bir konuma getirir. Ayrıca Google ve diğer arama motoru botları, yazıyı spam olarak algılarlar.

Bir süre sonra sürekli aynı kelimelerin tekrarı, okuyucuda da sanki kelime doldurmak için yazılmış bir içerik izlenimi uyandırır. Bu durum ise yazının ilgi çekiciliğini büyük ölçüde düşürmekten öte internet sitenize çekeceğiniz trafiği büyük ölçüde baltalar. Yani, içerik yazarken kurgunuzu belli bir mantığa oturtmanız gerekir.

Yeri geldiğinde anlatım tarzınızı değiştirerek konunun türüne göre tek düze olmak yerine eğlenceli bir dil kullanabilirsiniz. Bunu genellikle gezi-seyahat blogları, makyaj ve güzellik blogları, bir ürün deneyiminden bahseden bloglarda daha kolay yapabilirsiniz. İçeriğin amacına bağlı olarak doğru anlatım, doğru keyword seçimi ve akıcılıkla başarılı olabilirsiniz. Ayrıca metin içinde keyword yoğunluğu konusuna da dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Başlıkta Anahtar Kelime ve Keyword Yoğunluğu

Anahtar kelime seçimi ve kullanımı noktasında işin uzmanı yani seo uzmanı kişiler, belli analizlerden yararlanırlar. Burada Goolge ve Yandex gibi arama motorları tarafından oluşturulmuş ve önemli veriler sağlayan araçlar, büyük ölçüde yardımcıdır.

Sadece birkaç kez başlıkta anahtar kelime kullanımı çoğunlukla seo açısından başarı yakalamaya yardımcı değildir. Seo uyumlu içerikler, genellikle anahtar kelimelerin belli oranda ve belli düzende kullanımına dikkat edilerek yazılır. Anahtar kelime oranı, ortalama %3 yoğunluğunda kabul edilir.

Duruma göre sektördeki yoğunluğa bağlı olarak seo uzmanlarının da görüşleri doğrultusunda oranın artması ya da azalması mümkündür. Genel olarak kabul gören anahtar kelime yoğunluğu %1-5 arasıdır. Ancak günümüzde %0,5-3 arasının ideal olduğunu söyleyen seo uzmanları da var.

 

 

Anahtar Kelime Dağılımı Neden Düzenli Olmalı?

Ana başlıkta ve alt başlıkta anahtar kelime kullanımı, yoğunluğu ve anahtar kelime seçimi sonrasında sırada: “anahtar kelime dağılımı” var. Dağılım da doğru kelime seçimi, ilgi çekicilik, akıcılık, dil bilgisine uygunluk, doğru oranda kulanım kadar önemlidir.

Nasıl ki evimizdeki eşyaları odamızın bir kısmına rastgele yaymıyorsak dengeli ve nitelikli bir içerik hazırlamak için de malzemelerimizi düzgün kullanmalıyız. Burada ana malzememiz ise anahtar kelimeler… Anahtar kelime gruplarını başlıklarda ve metin içinde belli kelime sayılarına denk gelecek şekilde kullanmak bu yüzden önemlidir.

Örneğin her %100 kelimede 1 ya da iki odak anahtar kelime kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu her zaman çok nizami bir şekilde olmayabilir. Örneğin ilk başlık altında anahtar kelimeyi ilk iki cümle içinde geçirmeniz gerekir. Sonrasında çok dengesiz olmamak kaydıyla metin içinde anahtar kelimeleri çeşitlendirerek kullanmanız gerekir. Anahtar kelimemiz seo uyumlu içerik ise: seo uyumlu içerik yazarı, seo uyumlu içerik editörü, içerik editörü, içerik yazarı, seo uyumlu makale yazarı bizim metin içinde kullanabileceğimiz anahtar ve semantik kelime gruplarımızdır.

Ana başlık altındaki metinde başlıkta anahtar kelime kullanımı sonrasında her alt başlık altında bir anahtar kelime olmak üzere metin kurgusu oluşturabilirsiniz. Böylece metin içine her başlık altında özellikle de metnin ortalarında her biri 100 kelimede bir ya da 150-200 kelimede iki olmak üzere belli bir düzende yerleştirilebilir.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı Püf Noktaları

En az bir alt başlıkta anahtar kelime kullanmaya özen göstermelisiniz. Kaç alt başlıkta keyword kullanacağınız ise yazının uzunluğuna bağlı olarak değişir. Örneğin 300 kelimelik bir metinde bir ana başlıkta bir de alt başlıkta olmak üzere toplamda 2 başlık içinde anahtar kelime kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kelime sayısı uzadıkça hem alt başlık sayısı artmalı hem de başlık sayısına göre kullanılacak anahtar kelime sayısını arttırmalısınız. Odak anahtar kelimenin yalın halde kullandığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca yazacağınız konu ile ilgili en çok aranan sorgularından alt başlıklar oluşturabilirsiniz. Alt başlıkta anahtar kelime kullanımı 500 kelimelik bir metinde 1 ana başlıkta, iki alt başlıkta olmak üzere tercih edilebilir. Daha fazla kullanım metin içinde zoraki bir görüntüye ve göz tırmalamaya yol açabilir. Bunun için metin iskeletine yani başlık ve alt başlık dağılımına bir örnek vererek bunu somutlaştıralım:

İçeriği Zenginleştiren Akıcı Youtube Metinleri Nasıl Yazılır? Ana Başlık
Kolay Okunan ya da Ezberlenen Youtube Metinleri Alt Başlık 1
Youtube Metni Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir? Alt Başlık 2
Neden Youtube İçerikleri İçin Metne İhtiyacınız Var? Alt Başlık 3

Bu başlık sayısını yazının gidişatına ve anlatmak istediğiniz detaylara göre arttırmak da mümkündür.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı Neden Önemli?

Başlıkta anahtar kelime kullanımı ile metinde geçen anahtar kelimelerin bir bütünlük sağlaması, metnin kalite açısından gücünü arttırır. Peki, anahtar kelime neden bu kadar önemlidir? Çünkü doğru kelime grubundan seçilmiş bir anahtar kelime, internette en çok aranan kelime gruplarını içerir. Bu kelime grupları her sektör için farklıdır. Yazdığınız içeriğin türü için doğru kelimeleri seçerek o sektörde ya da alanda dikkat çeken bir dil oluşturabilirsiniz. İstikrarlı ve düzenli içerik paylaşımı ile birlikte özgün ve özenli hazırlanmış yazılar, seo çalışmasında işinizi kolaylaştırır. Doğru keyword kullanımı ile doğru bir hedefleme yaparak sadece istediğiniz kitlenin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sayfanızdaki hemen çıkma oranları düşer. Okunurluğunuzu yükseltebilirsiniz.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

 

 

Negatif Anahtar Kelime Kullanımı Nasıldır?

Anahtar kelimeler, hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcıdır. Ancak negatif anahtar kelime grupları ile size kimlerin ulaşmaması gerektiğini belirtebilirsiniz. Yani, belli bir alan seçerek o alanda arama yapan kullanıcıları hedeflemek için negatif keyword gruplarına ihtiyaç duyarsınız. Çünkü sektörünüz, bloğunuz, ürününüz ya da hizmetiniz herkese hitap etmez. Hiçbir ürün ya da hizmet herkese satılmak üzere tasarlanmaz. Bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle öncelikle nişinizi belirleyerek bu alana yönelik özel bir hedef kitle kriteri seçmelisiniz. Başlıkta anahtar kelime kullanımı vs. gibi teknik konular yanında bu anahtar kelimeler ile internette kimlere görüneceğinizi daha iyi kararlaştırabilirsiniz. Unutmayın ki size kuru kalabalık değil, dönüşüm getirecek bir kitle lazım. Bunun için sayfanıza ne kadar kişinin ulaştığı değil, ne kadar kişinin trafiği arttırdığı ve sayfa değerinizi yükselttiği önemlidir. Negatif keyword belirleme işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Reklam kampanyanız için negatif anahtar kelime belirleme işlemini Google Adwords veya Google Analitycs araçları ile yapabilirsiniz.

Sektörünüzle alakalı, özgün, okunduğunda merak uyandıran ve dönüşüm getiren seo uyumlu içerikler için şimdi “Teklif Al!” sekmesini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

İlgili Yazılar