Kopya İçerik

Dikkat Kopya İçerik!

Geceler boyu uykusuz kalıp, sosyal hayattan bir parça geri durup türlü fedakarlıklarla içeriğinizi hazırladınız! Fakat: “Bu içerik kopya!” lafını işittiniz. Nasıl olur? “Ama o cümleler benim cümlelerim ve içerik için çok emek sarf ettim.” diyerek kendinizi savunmaya çalışsanız da kopya içerik verdiğiniz makale alıcısıyla tekrar çalışma ihtimaliniz neredeyse %0’dır.

Biliyorum, çoğu yazar aslında kopya içerik hazırlamamak için çok fazla çaba sarf ediyor. Ancak bazı kötü niyetli, işine değer vermeyen ve algoritmayı aldatacağını zanneden içerik yazarları da var. Onları bir kenara bırakıp şimdi işini hakkıyla yapan içerik editörü arkadaşlar için birkaç naçizane tavsiyede bulunacağım.

Kopya İçerik Hazırlamamak İçin Yapılması Gerekenler

İçeriğiniz sizin ne kadar kaliteli ve özenli iş yaptığınızın en önemli ispatıdır. Çünkü markaların amaçlarına ulaşmasına hizmet ediyorsunuz. Kişisel blogların daha fazla kişiye ulaşması için en kaliteli içeriği oluşturmaya çabalıyorsunuz. Ancak internette çok fazla platform var. Belki başka bir kişinin aklına gelen şeyi siz de düşündünüz ve o fikri yazıya döktünüz. İşte burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, benzersizliğinizdir. Aynı fikri milyonlarca farklı kişi milyonlarca farklı şekilde ifade edebilir. Ayrıca çalışırken esinlendiğiniz kişiler olabilir. Ancak içerik hırsızlığı yapmak, mesleki kariyerinize sürebileceğiniz en kara lekelerden biridir. Bu hataya düşmemek için bolca araştırmak ve yaratıcı düşünmek en büyük kurtarıcınızdır.

1.Birebir Alıntı Yapmayın!

İngilizce karşılığı plagiarism olan intihal yani kopya içerik sorunu genellikle internet sitelerinde zaten var olan metinlerin olduğu gibi kopyalanması sonucunda oluşur. Bu nedenle yapacağınız alıntılarda mutlaka ifade değişikliğine gitmeniz gerekiyor. Mümkünse hiç alıntı yapmamak en doğru seçim olacaktır. Ancak teknik bir konu hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Bu durumda da ispat etmeniz gereken ya da sağlam bir dayanağı olduğunu kanıtlamanız gereken konularda alıntı yapabilirsiniz. Önemli olan kaynaktaki bilgiyi imbikten geçirerek özünden sapmadan, özgün ifadelerle anlatabilmenizdir.

2.Birden Çok Kaynaktan Araştırın!

İçeriğinizi daha dolu dolu ve özgün bir şekilde yazabilmeniz onunla ilgili daha fazla bilgi ve fikir sahibi olmanızla yakından ilgilidir. Bunun için araştırma yaparken en az 3 kaynaktan hatta mümkünse ne kadar çok güvenilir kaynak varsa o kadar çok kaynaktan araştırmalısınız. Bir de bunların güncelliğinden ve doğruluğundan emin olmanız gerekir. Bu sayede öncelikle internet üzerinde bulduğunuz farklı kaynakları okuyarak konu hakkında fikir sahibi olursunuz. Sonrasında edindiğiniz bilgileri yazı içinde geliştirilmiş bir kurgu ile kendinize özgü şekilde ifade edebilirsiniz. Böylece kopya içerik sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşük bir hal alır.

3.Kopya İçerik Kontrol Programı Kullanın!

Kopya kontrolü, içerik yazarları ve içerik editörleri için hayat kurtaran uygulamalardan biridir. Çünkü internet sitelerinde kopya içerik paylaşan sayfa sahiplerinin geri plana atılarak cezalandırıldığı bilinir. Zaten ön plana çıkmanın zorlu bir mücadele gerektirdiği dijital dünyada hiç kimse bir de böyle bir ceza almak istemez. O halde iyi bir araştırma, kaliteli ve yaratıcı bir yazım süreci sonrasında içeriğinizin son kontrolünü de yaptıysanız sıra kopya kontrolüne geldi. Kopya içerik uyarısı ya da cezası almamak için intihal kontrol programlarından birini kullanarak metindeki intihal oranını görebilirsiniz. İçeriğinizin %90-95 oranında benzersiz olması gerekir. Ancak en mükemmeli ve kabul göreni %100 benzersiz olanıdır. Bu nedenle mümkün mertebe benzersiz olmayı, çok araştırmayı, herkesin düşündüğünden farklı düşünmeyi öğrenmelisiniz.

İçeriğiniz seo uyumlu ve kaliteli, sıralamanız yüksek, okunurluğunuz bol olsun!

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar