Freelance İş Modeli

Freelance Çalışarak Para Kazanılır mı?

Bildiğimiz gibi artık bir kişi ömrünün tamamını kurumsal ya da değil, bir firmanın insafına teslim etmek istemiyor. Freelance çalışma modeli bu nedenle gittikçe yaygınlaşıyor. Haliyle ücret teklifi, süreç yönetimi, kalite, iş teslimi, teslim sonrası süreç gibi birçok konu gündeme geliyor.

Bana fikrimi soran ve freelance çalışma düzenine yeni geçmeye çalışan arkadaşlardan en sık duyduğum soru ise şu: “Sizce ne kadar ücret belirlemeliyim?” Soru bu olunca cevabı bir çırpıda vermek zor.

Neden mi? Örneği benim de mesleğim olan metin yazarlığı üzerinden verelim. Bir freelancer platformuna üye olduğumuzu düşünürsek: Bir metin yazarı freelance çalışmak üzere yeni açılan iş ilanlarına göz atıyor ve teklif vermek istiyor. Ama bakıyor ki bazı metin yazarlığı platformları öldürmeyecek ama süründürecek kadar değer biçiyor makalelere.

Herkes Ucuza İş Yaptırmak İstiyor!

Hal böyle olunca bana gelen sorular ve yakınmalar listesi de şu şekilde oluyor:

  • Herkes ucuza iş yaptırmak istiyor!
  • Siz ne kadara yazıyorsunuz?
  • Sizce ne kadara yazmalıyım?
  • XXX platformundaki alıcılar, çok ucuza yazdırmak istiyor. Siz nasıl iş yapıyorsunuz?
  • Makale yazarlığı sizce ek iş mi yoksa ana gelir kaynağı mı?

Bir itirafta bulunayım. İşe yeni başladığımda ben de neredeyse hiçbir şey kazanmıyordum. Freelance çalışma modeli kafamda daha net bir çizgiye kavuşmaya başladığında ise kendi standartlarımı nasıl belirleyeceğimi düşünmeye başladım.  Aslında kendi standartlarını belirleyebilenlerin de kazanabildiğini gördüm.

Evet, herkes ucuza iş yaptırmak istiyor.

Ama bunun temel nedeni, dijitalde iş yapmanın mantığını kavrayamamış olmaları… Kaliteden çok hızı ve sürekli içerik paylaşmayı önemsemeleri ve böyle yaparlarsa daha çok satış ya da fark edilme yakalayacaklarını zannetmeleri…

Halbuki içerik bir çırpıda oluşturabilecek kadar basit değildir. Yeterince zaman ve enerji harcandığında kaliteli ve değerli bir metin yazmak mümkün hale gelebilir.

Siz Ne Kadara Yazıyorsunuz?

Ben, kendi freelance çalışma düzenimde her iş için kafamda ayrı bir ücretlendirme belirledim. Herkesin yapması gerekenin de bu olduğuna inanıyorum. Yani, bir film eleştirisi yazacaksam önce filmi izlemem gerek. Zaman zaman durdurup,  geri alıp notlar çıkarmam gerektiğini de ilave etmeliyim.

Filmin nereden baksak en az 1 buçuk saat olduğu benim bu iş için ise en az 3-4 saat belki de daha fazla harcayacağım gerçeğini düşünmek zorundayım. Şimdi araştırma yaparak 1 saatte yazabileceğim bir içerik ile 3-4 saat harcayacağım bir içeriği aynı ölçüde değerlendirmek ne kadar doğru olur? Bunu bir düşünelim.

Şimdi gelelim tekrar: “Sizce ne kadara yazmalıyım?” sorusuna. İşinizin bir saati sizce ne kadar eder? Bu sorunun cevabı aynı zamanda kendinize vereceğiniz değerle ölçülür.

Bir işte gerçekten iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ki o işi yapmak için kesinlikle öyle düşünmelisiniz.

Teklifinizi bütün iş sürecini düşünerek ve kendinize güvenerek verin. Karşınızdaki kişinin bütçesi hiçbir zaman bir kriter olmasın. Müşteri adayı sizinle çalışması gerektiğini düşünüyorsa o zaman buna değecek bir bütçe ayırması gerektiğini öğrenmeli…

Nasıl ki marketten bir ürün alırken her zaman sizden alışveriş yapıyorum, bana indirim yapın, deme lüksüne kimse sahip değilse; sizin işiniz için de bunu diyememeli…

Bir de şu sözüm ona “ek iş” kavramı var. Makale yazarlığı ek iş mi? Öncelikle bir işin ek ya da ana gelir kaynağı olması sizin kararınıza bağlıdır. Eğer halihazırda bir başka işiniz yoksa bu durumda makale yazarlığı sizin ana gelir kaynağınız olabilir. Bunun için gerekli oranda çalışarak emek verirseniz dijital dünyanın nimetlerinden yararlanırsanız neden freelance ana gelir kaynağınız olmasın?

Neden Freelance Çalışma Modeli?

Bazı yeni mezunlar ya da iş arayan kişiler, kurumsal firmalara kendi şartlarını ifade etmekte etse de bu şartları kabul ettirmekte büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Çoğu firma hala iş arayanlara mükemmel imkanlarda iş sunduklarını ve bunun için adayların kendilerine minnettar olması gerektiğini düşünüyor.

Hal böyle olunca iş aramaktan sürekli yolda geçen zamandan sıkılan yeni mezun ya da iş arayan kişiler, freelance çalışma modeli üzerinde düşünmeye başladılar. Hala çalışmaya devam etse de bir taraftan freelance işlerle meşgul olan kişileri de çevremde görüyorum.

Bunun nedeni, herkesin bir süre sonra kendi iş ağını oluşturarak kendine özgü bir çalışma düzeni kurmak istemesi… Bazıları için ise emekli olduktan sonra pasif gelir kaynaklarını arttırarak daha fazla para kazanmak isteme düşüncesi… Her iki şekilde de mevcut kurumsal sistemler ne yazık ki emekli olunduktan sonraki süreçte çalışanların geçinemeyeceği kaygısı yaşamalarına sebep oluyor.

Bir kısmı ise mevcut işini kaybetme korkusu yaşıyor. Bazıları yaşadığı mobingden bıkmış durumda… Ama her ne şartta olursa olsun çalışmaya mecburlar. Bu yüzden artık her an işten olma korkusu ve gelecek kaygısı olmaksızın kendilerine yeni bir çalışma düzeni oluşturmak istiyorlar.

Her şeyden önce başarılı bir freelancer olmak için birden çok online iş platformunu araştırmak gerek… Kendinize uygun olan yeri bulduğunuzda yeteneklerinizi konuşturarak standardınıza uygun bir çalışma yapabilirsiniz.

Freelance Çalışarak Ne Kadar Kazanırım?

Freelance çalışarak istediğiniz kadar para kazanmak harika olmaz mıydı?

Bunun için önce bir süre emek harcamayı göze almak gerekiyor. Örneğin bir internet sitesi kurmak ya da kurdurmak ile başlayabilirsiniz.

Gerekli dijital müdahalelerle internet sitesini daha göz önünde bir yere konumlandırmak bir sonraki aşamanız olabilir. Ama yeni başlarken hazır platformlar üzerinden çalışmayı denemek, işi öğrenmek açısından daha doğru bir yöntem olarak kabul edilebilir.

Sonrasında kendi işiniz için yatırım yapmak, dijitalde yavaş yavaş büyümek ve tanınmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Hatta freelance ekip kurarak kendi işinizi daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Öncelikle nasıl bir değer yaratacağınıza, nasıl fayda sağlayacağınıza, karşı tarafa nasıl bir teminat vereceğinize odaklamalısınız. Makale yazarları için düşündüğümüzde freelance çalışma modeli içinde firmalara sağlayacağınız temel fayda, internet sitelerindeki okunma oranlarını yükseltmektir.

Bunun için değerli içerik hazırlamak, seo uyumlu makale yazmak, özgün olmak gibi işin gerekliliklerini doğru şekilde yerine getirmek önemlidir.

Eğer seo uyumlu makale yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız “Seo uyumlu içerik nedir?” isimli eğitim niteliğindeki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Platformuma uğrama nedeniniz içeriğe ihtiyacınız olması ise bunun için çalıştığınız sektörü, ihtiyaç duyduğunuz içeriği, kısaca firmanızın iş tanımını da belirterek “Teklif Al!” butonunu kullanabilirsiniz.

Freelance SEO uyumlu içerik yazarı ve editörü kimliğimle değer katan içerikler üretmem için beni ve ekibimi tercih etmenizden memnuniyet duyarım.

 

 

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar