Seo Uyumlu İçerik

Seo Uyumlu İçerik Nedir?

Seo uyumu, internet sitelerinin sektördeki yarışta kendilerini öne çıkarmak için sağlaması gereken en önemli kriterdir. Bu kriteri sağlayabilmek için internet sitelerine seo çalışması yanında bir de seo uyumlu içerik yazımı ile destek verilmelidir. Web sitelerinde bir blog kısmı yer almalı ve içerikler, sektörle bağlantılı olarak bilgi verici nitelikte hazırlanmalıdır.

Çoğu internet platformu sahibinin karşısına çıkan “seo uyumlu makale” bu konuda teknik bilgi sahibi kişilerce yazılabilir. Alanında yetkin olmayan kişilerce hazırlanan içerikler, genellikle özensiz, spin ya da kopya, başlık etiketlerine dikkat edilmemiş bir haldedir. Bu halde o içeriğin internette herhangi bir ama motorundan index alması son derece güçtür. Seo uyumlu içerikler için belli kıstaslar mevcuttur. İşte arama motorlarını can evinden vurmanıza yarayacak seo makale hazırlama tüyoları…

Seo Uyumlu Makale

Seo Uyumlu Makale Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

İçerikte seo uyumunu yakalamak için dikkat edilmesi gereken birden çok kriter bulunur. Kaliteli bir seo çalışması ile eş güdümlü olarak hazırlanan içerikler internette fark edilirliği arttırır. Bunun için aşağıda maddeler halinde belirtilen seo kriterleri titiz bir şekilde uygulanmalıdır:

 • Doğru anahtar kelime seçimi
 • Doğru başlık etiketi
 • Doğru anahtar kelime dağılımı
 • Doğru anahtar kelime yoğunluğu
 • Dilbilgisi kurallarına uygunluk
 • Yazım ve noktalama kurallarına uygunluk
 • Akıcı ve anlaşılır bir içerik kurgusu
 • Hedef kitleye uygun hitap dili
 • Benzersiz bir anlatım dili (özgünlük)
 • İyi bir araştırma
 • Kaliteli bir içerik kurgusu
 • İdeal kelime sayısı
 • Doğru ve kaliteli görsel seçimi
 • Birden çok görsel kullanımı
 • Görsel açıklamalarında etiket kullanımı

Bütün bu kriterlerin kusursuz ya da kusursuza en yakın şekilde uygulanması, içerik kalitesini büyük ölçüde arttırır.

1.Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Sektör, marka ya da internet sitesi için ideal rekabet düzeyindeki anahtar kelime seçimi, seo uyumlu içerik yazımında en önemli kriterdir. Çünkü bir içeriğin rakipleri ile yarışında anahtar kelime aranma hacmi önemlidir.

Anahtar kelimeler, internet kullanıcılarının bir konu hakkında arama yaparken arama motorlarına yazdığı kelime gruplarını içerir. Bu kelime grupları, her sektör için farklılık gösterir. Amaç internette en çok aranan kelimeyi bularak kullanmak değildir. Burada her sektör, her internet sitesi ve blog kendisi ile alakalı hedef kitlesinin merakını cezbeden doğru kelime grubunu tercih etmelidir. Bu nedenle seo uyumlu metin yazarken hangi kelime grubunu odak anahtar kelime olarak tercih ettiğiniz önemlidir.

Seo uyumlu içerik nasıl yazılır?

2. Doğru Başlık Etiketi ile Seo Uyumlu İçerik

Doğru başlık etiketi, H1, H2, H3 diye devam eden en üstte ana başlığın, altında sırayla diğer alt başlıkların yer aldığı düzendir. Burada odak anahtar kelime genellikle ana başlıkta yer alır. Ancak yazı başlığının dikkat çekiciliği için bazen odak anahtar kelime H1’de yer almayabilir.

Slogan tarzında kitlenin ilgisini çeken bir başlık tercih edilebilir. Burada yazı internet sitesine yüklenirken Seo Title yani seo başlığı kısmında mutlaka odak anahtar kelime kullanılmalıdır. Çünkü diğer anahtar kelimeler metni zenginleştirmenize yardım eder. Ama aramayı ve içeriğinizin bulunmasını asıl tetikleyecek olan kelime grubu odak anahtar kelimedir.

Seo uyumlu içerik hazırlarken bu anahtar kelime grubunu doğru seçmek ve başlıklarda da kullanmak yazınızın seo açısından etkisini arttırır. Burada başlıkların hepsinde odak anahtar kelimeyi kullanmak ise aşırı kullanım olarak algılanabilir. Bunun için başlıklarınız birbiriyle uyumlu olmalı, ancak bazılarında yardımcı anahtar kelimelerin yer aldığı bir düzen oluşturmalısınız. Yazının yüklenmesi sırasında ise başlık etiketlerinin doğru puntolarda olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Seo Uyumlu Makale Yazarı Aranıyor

3.Seo Uyumlu İçerik Yazımında Anahtar Kelime Dağılımı

Odak anahtar kelime ve metin içinde düzenli olarak kullanmayı tercih edeceğiniz yardımcı anahtar kelimeler, belli bir düzende olmalıdır. Bunun için belli kelime sayılarında bir anahtar kelime kullanmayı tercih edebilirsiniz. Toplam anahtar kelime sayınızı odak anahtar kelime dahil olacak şekilde belli sayılarda başlıklar altına bölebilirsiniz. Böylece odak anahtar kelime merkezli olarak türetmiş olduğunuz diğer kelimeleri metin içinde dengeli bir şekilde dağıtmış olursunuz. Her alt başlık altında en az bir tane anahtar kelime kullanmalısınız. Hatta kullandığınız anahtar kelime çeşidine göre bu sayı 2 ya da 3 de olabilir. Örnek vermek gerekirse odak anahtar kelimemiz “içerik editörü” olsun.  Wordpress içerik editörü, freelance içerik editörü, profesyonel içerik editörü, içerik editörlüğü hizmeti de yardımcı anahtar kelime gruplarıdır. Odak anahtar kelimeyi de kapsayan yardımcı anahtar kelimelerin her birini en az bir alt başlık altında kullanmalısınız. Böylece dengeli bir dağılım sağlamış olursunuz. Seo uyumlu içerik yazarlığı söz konusu olduğunda anahtar kelime seçimlerinizin konu başlığınız ve metin örgünüzle ne kadar uyumlu olduğuna da dikkat etmeniz gerekir.

Seo Uyumlu İçerriğin Püf Noktaları

4.İçerik Yazımında Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu, kaliteli ve özgün seo uyumlu içerik yazarlığında son derece önemlidir. Çünkü anahtar kelime oranı doğru şekilde ayarlanmadığında seo için yeterli bir içerik oluşması mümkün olmaz. Oranın çok abartılması da içeriğin spam olarak algılanmasına, okunurluğunun güçleşmesine yol açar. Her iki durumda da içerik arama motorlarınca indexlenmez. Yani arama sorgusunda aratılan herhangi bir anahtar kelime ile internet siteniz listelenmez. Bu nedenle seo uyumlu yazılarda anahtar kelime yoğunluğu %1-3 aralığında olmalıdır. Bu iki değerin ortasını yani %1,5 oranında anahtar kelime kullanımını tercih edebilirsiniz. Böylece abartmadan, içerikte göze batan fazla kelimeler varmış gibi göstermeden yazınızı akıcı bir şekilde yazabilirsiniz. Ayrıca seo uyumlu metin yazarlığı söz konusu olduğunda uzun kuyruklu anahtar kelime kalıplarını da tercih edebilirsiniz.

Seo Uyumlu Metin

5.Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Odak anahtar kelimeden türetilmiş olan ve uzun kelime gruplarından oluşan anahtar kelimelere uzun kuyruklu anahtar kelimeler denir. Örnek olarak verecek olursak: “seo uyumlu makale” bizim odak anahtar kelimemizdir. Seo uyumlu makale yazarlığı, “Özgün seo uyumlu makale nasıl yazılır?”, seo uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler gibi kalıplar da bizim yardımcı anahtar kelimelerimizdir. Bunların her birini uzun kuyruklu keyword grupları olarak düşünebilirsiniz. Keyword gruplarını metin içinde doğru oranda kullanmaya özen göstermelisiniz. Odak anahtar kelimeyi tek başına kullanmaktansa internette aranan diğer kelime grupları ile birlikte kullanmak daha iyidir. Böylece uzun kuyruklu kelime grupları oluşturabileceğimiz en çok aranan kalıplar, içeriğin zengin ve yaratıcı görünmesine yardım eder.

Seo Uyumlu Yazılar

6.Dil Bilgisi, Yazım ve Noktalama Kurallarına Uygunluk

Dil bilgisine uyum, bazen önemsenmeyen ya da gözden kaçan ama bir metnin kalitesini yüksek tutmak için en etkili kurallardan biridir. Cümlelerin kurallı ve anlamlı bir bütün halinde yazılması okunmayı kolaylaştırır. Bu da yazının okunma süresini kısaltır ve ona kolay anlaşılır bir özellik kazandırır.

Dil bilgisi dışında yazım ve noktalama da bir blog yazısı, hizmet ya da ürün tanıtımı ya da herhangi bir yazılı içerik için son derece önem taşır. Çünkü yazım yanlışları çoğu kişi tarafından göz tırmalayıcı ve okuma zevkini düşürücü olumsuz bir görünüme sebep olur. Hal böyle olunca yazıdan keyif almayan internet okuyucusunun hızlıca sayfanızdan uzaklaşması kaçınılmazdır. Öyleyse kaliteli bir içerik hazırlamak, seo kurallarına uyum sağlamak için çok yönlü düşünmelisiniz. Kendinizi bu alanda tam donanımlı bir hale getirmek için çeşitli online eğitimler almayı deneyebilirsiniz.

Seo Uyumlu İçerikte Akıcılığın Önemi

7.Akıcı ve Anlaşılır Seo Uyumlu İçerik Yazımı

Akıcılık ve anlaşılırlık, bir konu hakkında ne kadar bildiğinize ve seo uyumlu içerik yazımı konusunda ne kadar yetkin olduğunuza bağlıdır. Bir konuyu ne kadar iyi bilseniz de yazarak onu hedef kitleye aktaramıyorsanız bir blog sahibi olmanızın hiçbir önemi yoktur. Bir başka açıdan bakacak olursak anlamlı, sonuca götüren okuyucuya kısa sürede mesajı ileten bir içerik yazabiliyorsanız bu işi biliyorsunuz. Aksi takdirde işi bilen birinden yardım almanızda büyük fayda vardır.

Seo uyumlu makale yazarlığı konusunda teknik kısımlara hakim olmanın ötesinde kendinizi birçok kanaldan beslemeniz gerekir. Kitap okumak, bilgi veren videolar izlemek, radyo dinlemek gibi birçok farklı eylem, işinize değer katmanıza yardımcı olabilir. Akıcılığı yakalamak adına kelime haznenizi geliştirmeniz ve içeriği baştan sona anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde yazmanız gerekir. Kısa cümleler oluşturmak akıcılığı yakalamanıza yardımcıdır. Cümledeki kelime sayısı arttıkça anlam karışıklığı da artacaktır. Bilgileri son derece yalın bir anlatımla ve gittikçe derinleştirerek tekrara düşmeden anlatmalısınız. Bu da akıcılığı yakalamada bir diğer önemli kıstastır.

Hedef Kitleye Uygun Dil Kullanımı

8.Hedef Kitleye Uygun Hitap Dili

Her sektör için ve farklı içerikler için farklı bir yazım dili tercih etmelisiniz. Bazen daha coşkulu ve günlük dilde anlatımlar yapabilirsiniz. Örneğin bir ürün indiriminden bahsedecek olabilirsiniz. O halde: “Cebinizdeki indirimi kaçırmayın! Yeni sezon indirimleri için hemen şimdi cep telefonlarınızı elinize alın! Evet, size diyorum! Uzun zamandır çalışıp yorulduğunuz şimdi biraz da para harcama zamanı… Üstelik indirim fırsatlarıyla…”

Bunun gibi coşkulu, sevinçli, heyecanlı ve harekete geçirici anlatımları genellikle marka indirimleri, online satış, e-ticaret sektörü için tercih edebilirsiniz. Kurumsal anlatım söz konusu olduğunda siz dili ile daha resmi bir anlatım daha doğru olacaktır. Seo uyumlu içerik yazarları, genellikle her sektörün diline uygun farklı ve çeşitli anlatım dilleri ile hedef kitlelerin dikkatini çekmeyi başarırlar. Uzman bir içerik editörü, size değer katan içeriklerle sadık müşteriler getirebilir.

Özgün Seo Uyumlu Blog Yazıları

9.Özgün Seo Uyumlu İçerik

Özgünlük, internet sitesi sahiplerinin acımasız rekabette en çok dikkat etmesi gereken özelliklerden bir tanesidir. Bu durumu aynı anda birçok kişinin katıldığı bir sınav olarak düşünebiliriz. Seo çalışması ve başarılı seo uyumlu içerik de her gün sayısını bile bilmediğiniz birçok kişi ile yapılan bir yarıştır.

Nasıl ki üniversite sınavlarında alanları farklı olan öğrenciler kendi alanlarında sınava girenlerle yarışıyorlarsa seo çalışmalarında da durum böyledir. Her sektör kendi ile yarışır. Her blog sayfası kendi nişinde yer alan diğer bloglarla yarışır.

Bunların arasından sıyrılıp öne çıkmak için çok çalışmanız sürekli üretmeniz ve benzersizliğinizi ortaya koymanız gerekir. Çünkü farklı olanlar her zaman dikkat çeker. Herkesin siyah giydiği bir ortamda beyaz giydiğinizde nasıl fark ediliyorsanız burada da durum benzerdir. Ancak bu fark olumlu yönde olmalıdır.

Benzersiz bir içerik kurgusu, eğlenceli ve kolay okunan bir yazım tarzı ile bunu biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Yoksa bol bol spin içerik, çalıntı görsel kullanarak da dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Ancak arama motorları bu durumda sizi geri plana atarak cezalandıracaktır.

Seo uyumlu içerik yazdırmak istiyorum

10. Yazım Öncesi İyi Bir Araştırma

Yazmaya başlamadan önce iyi bir araştırma yapmak, özgünlüğü ve akıcılığı sağlamak için olmazsa olmazlardan biridir. Çünkü her marka kendine özgüdür. Trendler sürekli değişir. Bildiğinizi sandığınız bir konuda da yeni bilgiler ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda seo uyumlu içerik yazmaya başlamadan önce internette güvenilir web sayfalarından araştırma yapmalısınız. En az 4-5 sayfadan yapacağınız araştırma, size konuya farklı birkaç açıdan bakma şansı verir. Mümkünse daha çok kaynaktan da araştırma yapabilirsiniz. Bazen alanında uzman kişilerin videolarını da izleyerek içeriğiniz için alt yapı oluşturmanız mümkün olabilir. Bulduğunuz bütün bilgileri özümseyerek kendi ifadelerinizle benzersiz bir şekilde yazmalısınız.

Araştırma yapmak, konu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardım eder. Böylece emin olmadığınız ve havada kalan kısımlarla ilgili de net fikirler oluşturabilirsiniz. İçeriğinizin kalitesi, doğru kaynaklara ulaşarak verdiğiniz doğru bilgilerde saklıdır.

İçerik Kurgusu Nasıl Olmalı

11.Kaliteli İçerik Kurgusu

İçerik hakkında araştırma yaptıktan ve sizden istenen içeriğin türünden emin olduktan sonra bir kurgu oluşturmanız gerekir. Kurgu, genel olarak ana başlıktan alt başlık seçimine, konuyu hangi çıkış noktasından detaylandıracağınıza kadar birçok şeyi kapsar. Genel olarak seo uyumlu içerik kurgusu, konu hakkında doğru dili bularak, hedef kitleye mantık çerçevesinde güzel bir anlatım sunmaktır. Okuyucu, baştan sona herhangi bir mantık hatası olmaksızın içeriğinizi severek okumalıdır. Burada sen, siz ve biz dili gibi farklı anlatım dillerini seçmeyi tercih edebilirsiniz. Bu hitap edeceğiniz kitleye göre değişir.

Sen Dili: Sen dili, daha çok samimi bir ortam yaratılmak istenen, okuyanın kendini yazara yakın hissedeceği seo uyumlu blog yazılarında tercih edilebilir. Burada son derece serbest bir anlatım dili bulunur. Eksiltili cümleler, ünlemler, bol bol harekete geçirici ifadeler sen dilinde yer alır. Sen diline şöyle bir örnek verebiliriz: “Fotoğrafçılık alanında kendi tarzını yaratmak için daha ne bekliyorsun? Kaybedeceğin ne olabilir ki? Biraz batarya gücü, biraz zaman… Ama bunları kayıp olarak görme! Çünkü aslında deneyerek öğreneceksin!”

Biz Dili: Biz dili aile ve bütünlük kavramı öne çıkarılmak istendiğinde kullanılabilir. Birçok firma biz bir aileyiz, diyerek çalışanlarını bünyesinde tutmaya çalışır. Seo uyumlu içerik yazımı söz konusu olduğunda yazarlardan istenen içeriğe göre biz ya da siz dili rahatlıkla tercih edilebilir. Ancak en çok tercih edilen siz dilidir.

Siz Dili: Resmi anlatımdan uzaklaşılmak istenmediğinde tercih edilir. En çok kullanılan anlatım dilinin siz dili olmasının nedeni, hedef kitleye değer verildiğinin gösterilmek istenmesidir. Her ne kadar ne istediklerini üç aşağı beş yukarı bilseniz de hedef kitleyi tanımıyorsunuz. O yüzden ürün veya hizmet tanıtımlarında siz dilini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Konuşma dilinde olduğu gibi bu resmi bir hava vererek okuyucuya kendi kişisel alanını koruma fırsatı verecektir.

İçerikte Doğru Kelime Sayısı

12.İdeal Kelime Sayısı

Seo uyumlu içerik yazımında kelime sayısı genellikle yazılacak olan içeriğin türüne göre farklılık gösterir. Sosyal medya içerikleri söz konusu ise ortalama 200 kelimelik açıklamalar yazılabilir. Blog yazılarında ve seo uyumlu hizmet tanıtımlarında yeterli kelime sayısı içerikte verilmesi istenen detayların yeteceği uzunlukta olmalıdır.

İçerik yazımında ideal kelime sayısı genel olarak 300 kelime gibi düşünülür. Ancak bazen rekabet için 300 kelime az kalır. Burada kelime sayısını belirlemek için ilgili konuda en popüler içeriklere yani ilk sayfada çıkan yazılara bakmanız yeterli olabilir. Onların ortalama uzunluğuna göre kendinize bir referans aralığı belirleyebilirsiniz.

Aslında yazabildiğiniz kadar uzun yazmak, arama motorlarının en sevdiği özellikler arasındadır. Uzun yazmak adına rastgele cümleler kurmamak gerektiğini de unutmamalısınız. Yazdığınız konu ile ilgili ne kadar çok kaynağa ulaşabilirseniz o kadar çok detay elde edebilirsiniz. Böylece o konu hakkında derinlemesine bilgi verebilirsiniz. Yazılar uzun, akıcı, kaliteli, özgün olduğu kadar görsellerle de desteklenir nitelikte olmalıdır.

Blog İçeriğinde Kaliteli Görsel Seçimi

13.Kaliteli Görsel Seçimi

Yazıyı oluşturduktan sonra internet sitesine yükleme aşamasında konuya uygun olmak kaydıyla bir ya da birden fazla görsel kullanmalısınız. Kullandığınız görsel, stok ya da özel tasarım olabilir. Önemli olan daha önce aynı görseli kullanmamış olmanızdır. Herhangi biri tarafından hakları satın alınmamış, lisans problemi bulunmayan, yani telif hakkı olmayan görseller tercih etmelisiniz.

Seo uyumlu metin yazarlığı için etkili ve içerikle uyumlu görsel kullanımı arama motorları tarafından daha çabuk index almayı kolaylaştırır. Görsel kullanımı bir yazıya tıklanmasını kolaylaştıran önemli etkenler arasında yer alır. Bu nedenle görsellerin de ilgi çekici bir şekilde seçilmesi gerekir.

İçerikte Birden Çok Görsel Kullanımı

14.Birden Çok Görsel Kullanımı

Blog yazınız 300 – 500 kelime aralığından daha uzun olacaksa birden çok görsel kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü yazı uzadıkça ilk bakışta bu gözü yorucu bir görüntü oluşturabilir. Oysaki dikkat çeken görseller kullanılarak yazıya dair merakı canlı tutmayı başarabilirsiniz. Özgün seo uyumlu içerik yazımında birden çok görsel kullanımı sayesinde yazınızı daha zengin bir hale getirebilirsiniz. Böylece bloğunuz daha hoş bir görünüm kazanır. Seçeceğiniz görsellerdeki renklerin fazla göz yormamasına, başlıklarla uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

Fotoğraf Etiketleri Nasıl Kullanılır

15.Fotoğraf Etiketlerinin Kullanımı

Seo uyumlu web site içeriği yayınlanmadan önce kullanılan fotoğrafların düzenlenmesi de son derece önemlidir. Nasıl ki yazı içinde anahtar kelime kullanılıyorsa görsel yüklenirken de bu anahtar kelime kullanılmalıdır. Görsel yükleme penceresinde yer alan açıklama ve başlık bölümüne odak anahtar kelime yazılmalıdır.

Böylece görsellerde yapılan aramalardan da internet sitenize trafik çekmeniz mümkün olacaktır. Tüm bu kurallara dikkat ederek hazırlanmış seo uyumlu içerikler ile seo yarışında kendinize sağlam bir yer edinebilirsiniz. Tabi ki iyi bir seo çalışması yaptırmanız kaydıyla…

İhtiyaç duyduğunuz seo uyumlu içerik ve WordPress içerik editörlüğü hizmetleri için bize “teklif al” linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar