Seo Uyumlu Metin Nedir

Seo Uyumlu Metin Nedir Ne Değildir?

SEO çalışmalarına yönelik taleplerin son dönemde gittikçe arttığını yakinen görebiliyoruz. Bana gelen kişiler genelde: “Seo uyumlu metin yazdırmak istiyoruz. Seo çalışması yaptırmak istiyoruz.” taleplerinde bulunuyor. Ben de elimden geldiğince amacı doğrultusunda firmalara ve ajanslara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Peki, seo uyumlu makale yazdırmaktaki amaç nedir? Seo uyumlu içerik tek başına yeterli mi? Öncelikle ben bunu terazinin iki kefesine benzetiyorum. Nasıl bir tarafa ağırlık koyduğunuzda sadece tek taraf aşağı inecekse internette öne çıkmak için de teknik seo dengeyi sağlamak için tek başına yeterli değildir. Sadece metin yazalım, öne çıkalım düşüncesi de doğru değildir. Eee peki ne yapacağız? Kafalar karışık!

Seo Uyumlu Metin ile İlk Sıraya Çıkar mıyız?

Herkes ilk sırada görünmenin peşinde… Ama nasıl ilk sırada çıkacağız?  Bu biraz Instagram’da keşfede düşmek gibi… Öncelikle bizim hedeflediğimiz belli başlı anahtar kelimelerimiz olmalı… Yaptığımız işe yönelik, sattığımız ürüne yönelik hangi kelime grupları ile insanlar internette bizi arıyorlar? İşte önce bunu tespit etmemiz gerekiyor. Sonrasında bir internet sitemiz var mı? Varsa seo uyumlu mu?

Seo uyumlu internet sitesi varsa düzenli yapılan bir seo çalışması var mı? Sırayla bu soruların cevaplarını vererek ilerleyebiliriz. İnternet siteniz oluşturulduktan sonra onun kesinlikle seo uyumlu şekilde optimize edilmesi gerekir. Özgün ya da WordPress olması fark etmez. Her iki durumda da internette bulunmak için sitelerin optimize edilmesi şarttır. Peki, sonrasında ne yapacağız? Seo uyumlu metin yazma aşamasına ne zaman geçelim? Aslında içeriklerinizi siteniz kurulduğu andan itibaren oluşturup yayınlayabilirsiniz.

Bir taraftan da anlaştığınız bir seo uzmanı ile işbirliği içinde içeriklerin haftada kaç tane olması gerektiğini düşünerek hareket etmelisiniz. Seo uzmanı tarafından önerilen konu başlıkları ve anahtar kelimelerle hazırladığınız seo uyumlu makale ya da makaleler çok daha etkili sonuç verecektir. Ancak unutmayın ki ilk sıraya ne zaman çıkacağınız rakiplerinize ve sitenin durumuna göre değişir.

Seo Uyumlu İçerikten Beklentiniz Nedir?

Seo uyumlu olarak hazırlanmış içerikler, seo çalışmasının önemli bir kısmını oluşturur. Bu nedenle kalitesinin yüksek olması, zengin bir metin örgüsü olması, anahtar kelime çeşitliliğinin bulunması içerikleri hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken kıstaslardır.

Doğru kriterlerde hazırlanmış seo uyumlu blog yazıları, seo uyumlu ürün tanıtımları ya da hizmet tanıtımları planlanan seo çalışmasının istikrarına göre uzun ya da kısa vadede sonuç verebilir. “Seo uyumlu içerik nasıl yazılır?” sorusu burada devreye girer. Metni oluştururken sadece teknik detaylara değil, kullanıcının arama niyetine göre de bir hazırlık yapmak gerekir.

Örneğin bilgi içeren bir blog sitesi içine ürün tanıtımı yazılacaksa bunun amacı, kullanıcının ürünü almadan önce o sayfadan bilgi edinmesi olmalıdır. İçerik bu şekilde kurgulanmalıdır. Bunun dışında yanıltıcı başlık kullanılmamalı ve içerikle başlık birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bazı haber sitelerinin yaptığı gibi sansasyonel başlıklar atarak içeriğe ziyaretçi çekerseniz ziyaretçiyi aynı hızla da kaybedersiniz.

Bilgi amaçlı bloğunuz varsa açıkladığınız konudaki tüm detayları vermeye özen gösterin. Kısacası sizin içerikten bir beklentiniz var: O da okuyucuyu yazının sonuna kadar sayfada tutabilmek… Bunun için siz de okuyucunun amacına uygun hareket etmelisiniz.

Seo Uyumlu İçerikten Ne Zaman Fayda Görürüz?

  • Eğer internet siteniz modern bir tasarıma sahipse
  • Seo uyumlu şekilde yapılmışsa
  • Gerekli rakip analizleri tamamlanmış ve anahtar kelimeleri belirlenmişse
  • Doğru seo çalışması sitenin durumuna ve değişen algoritma yapısına göre devam ediyorsa seo uyumlu metin yazarak üst sıralara çıkmayı bekleyebilirsiniz.

Ama rastgele yazılmış, dil bilgisi katledilmiş, anahtar kelime oranına dikkat edilmemiş bir içerik ile mucizeler yaratmayı beklemeyin. Hatta sadece anahtar kelime hedefi dikkate alınarak karman çorman oluşturulan metinler, çok daha geri planlara düşmenize neden olur. Bu nedenle öncelikle içeriğin iskeletini sağlam oluşturmalısınız. Yani, içeriği yazmadan önce anahtar kelime analizlerinden ve sitenin hacminden yola çıkmalısınız.

Sonra ise içeriğin vücut bulmasını sağlamalısınız. Bunun için doğru anahtar kelimeleri seçerek yazıyı dikkat çekici, heyecan verici, okuyucunun aradığını bulacağı bir formatta hazırlamalısınız. Böylece içeriğiniz arama motorlarınca değerli kabul edilecek, sayfanız daha ön sıralarda indexlenecektir.

Seo uyumlu metin nedir?” sorusunun cevabı kısaca: “İnternette size internette ulaşmak istediğiniz konuma çıkarmak için hazırlanacak kaliteli içeriktir.” şeklinde ifade edilebilir. Peki, ne değildir? Seo uyumlu metinler, her şeyden önce bir mucize değildir. Boylu boyunca bir seo çalışması da değildir. Seo uyumlu olarak hazırlanmış her metin, internet sitenizin can dostu, yolunuzu aydınlatan en etkili yardımcıdır.

Eğer seo uyumlu metin yazmayı bilmiyorsanız, dert etmeyin. Siz yeter ki seo konusunda doğru adımları atmaya gönüllü olun. Seo uyumlu makale yazmayı işin uzmanına bırakın! Bloğunuz için nasıl araştırma yapacağını bilen, anahtar kelimeleri doğru içerik kurgusu ile yazmayı başaran bir seo uyumlu içerik yazarı size yardım edebilir. Böylece aylık belli bir içerik sayısı ile “İnternetin Everest’ine emin adımlarla çıkabilirsiniz!” İçerik talepleriniz için bize iletişim kısmından, sayfada yer alan numara aracılığıyla Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

İlgili Yazılar