Uygun ücrete içerik yazılır mı

“Uygun Ücrete İçerik Yazılır!” mı?

Yıl olmuş 2020 ile başlayan cümlelere bir tane de şunu ekleyelim: Yıl olmuş 2020 hala “her bütçeye uygun içerik”, “uygun ücrete içerik yazılır!” gibi ifadeleri yanımızda yöremizde görüyoruz. Bunu gören firmalar ve ajanslar da durur mu? Işığa giden sinekler misali üşüyorlar uygun ücretli içeriklere… Sonra ne oluyor biliyor musunuz?

Hepsinde “Affet ağam bilemedik!” hüznü… Ama yine de sömürüden vazgeçmeye niyetleri yok! Burada asıl kısırdöngü ise sorunun kaynağını görememekten kaynakların ve şu şikayetler gelir: İçerikte kopya çıktı, içerik kalitesiz oldu vb. Sonra da kaliteli bir yazara ulaşma çabası tabi ki…

2020’nin de sonuna geldik, siz “uygun fırsatçılar” bir düşün artık freelance çalışanların yakasından… Yok, pek de düşecek gibi değiller değil mi? Onlar illa ki “Düzenli çalışmak istiyoruz!” diyerek yeni bir av arayışına çıkarlar.

Kurumsal görünümlü şirketlerin çalışanlarına yaptığı sömürüyü, freelance işlerde yapan ya da yapmak isteyen çok fazla ajans ya da marka var. Buradaki en büyük tuzak ise: “Şartlarda anlaşırsak düzenli çalışabiliriz!” Şart olarak ifade edilen ne? Uygun ücret! Daha da açalım bunu: Uygun ücretten kasıt nedir? Belki size göre 10 TL bana göre 100 TL uygun ücrettir. Bunu nasıl belirleyeceğiz?

uygun ücrete içerik

Bu İş Senin İçin Bulunmaz Fırsat!

Uygun ücrete içerik yazılır mı? Biz bunu tartışaduralım bir de: “ücretsiz deneme yazısı” talebiyle alanında kendini kanıtlamış yazarlardan bile utanmadan deneme yazısı talep edenler var. Bu kan emici tayfayı da unutmamak lazım! Adı neden deneme biliyor musunuz? Burada sizin o yazı için harcayacağınız zamanı ve eforu geri plana itip bunu sizin aklınızdan tamamen çıkartmak istiyorlar. Böylece sizin kafanızda şu algı yaratılıyor: “Biz senin için bulunmaz bir fırsatız! Hadi bizim için elinden gelenin en iyisini yap!”

Sektörde yeni olan ve referansı olmayan birçok yazar da bu sömürüyü kabul ediyor. Çünkü karşısına bulunmaz bir fırsat çıktı. Halbuki bu fırsatçıların bahaneleri bitmek bilmiyor. “Bizimle çalışarak kendini geliştirip sonrasında da kendine iyi bir iş bulabilirsin. Onun için şimdi ücrete değil, işi öğrenmeye odaklan!” Nasıl tanıdık geldi mi? Uygun ücrete içerik hazırlamayı kabul ettiğinizde kendinize ettiğiniz işkenceden haberiniz var mı peki?

uygun ücrete içerik yazılır mı

Uygun Ücrete İçerik Yazmanın Bünyenize Etkileri

Bir ücretin uygun olması sadece karşı tarafı memnun ediyorsa demek ki o aslında karşılıklı memnuniyeti yansıtmıyordur. Bu durumda bir seo uyumlu içerik yazarı, sırf müşteri odaklı teklif veriyorsa bu durumda kendi yeteneklerini ve hakkını hiçe sayıyordur. Çünkü o iş için belli bir araştırma, belli bir donanım, kıvrak zekâ, iyi bir dil bilgisi ve anlatım beceresi gerekir. Ayrıca SEO uyumlu içerik yazarlığı söz konusu olduğunda teknik belli başlı bilgiler de işin içine dâhildir. Keza web tasarım, grafik tasarım ve çeşitli freelance işlerde de her iş için belli başlı aşamalar söz konusudur.

Çalışmanın süresi, bilgisayar başında geçen süre boyunca gözlerin ne kadar yorulduğu gibi bütün bu detayları düşünüyor musunuz? Siz bir içerik üreticisisiniz. Size teklif edilen fiyatı kabul etmek ya da “Uygun ücrete içerik yazılır.” demek yerine kendi fiyat politikanızı piyasaya sürün. Çünkü kaliteli bir içerik hazırlamak için kendinizi hem fiziki hem zihni anlamda yoracaksınız.

Günün çoğunu masa başında geçiriyorsanız o halde en çok yaşayacağınız sorunlar arasında bel ağrısı, bacak uyuşması, uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklı göz yorulması gün sonunda sizi bekliyor olacak. Siz bu kadar sıkıntıyı yaşarken karşı taraf sadece işi ne kadar ucuza yaptırabileceğine odaklanacak… Bir düşünsenize…

Hala Uygun Ücrete İçerik Yazılır Diyenlerden misiniz?

İş bulmak için ılımlı olmak gerektiği, hatta ne iş olursa yapabileceğinizi falan mı düşünüyorsunuz? İliklerinize kadar sömürülmeye hazır olun! Bir işe yeni girmiş olmanız bir konuda daha az deneyime sahip olmanız o konuda sizin az ücret hak ettiğiniz anlamına gelmez. Kendinizi kısa sürede yetiştirip işinizi en iyi yapanlardan biri olabilirsiniz. Böylece alacağınız içeriğin ücretini sadece siz belirleyebilirsiniz. Uygun ücrete içerik hazırlamak yerine odaklanmanız gerekenler:

 • Daha az ama kaliteli içerik
 • İçeriğin hazırlanacağı hedef kitleye yönelik içerik
 • İçerikle ulaşmak istediğiniz hedef

Aslında uygun ücret ile fabrikasyon içerik üretmek yerine seçici davranarak içeriğin gücünü öne çıkaran çalışmalar yapabilirsiniz. Buradaki uygun ücret politikası iş süreci, çalışma süresi, sizin süreç boyunca ne kadar yorulduğunuz gibi bütün aşamalara uygun olmalıdır. Vereceğiniz uygun ücret, sizi de mutlu ediyorsa o halde uygun ücretli bol işler yapmayı düşünebilirsiniz.

uygun ücret politikası

Üzülmemek İçin Sömürgenlere Dikkat Edin!

Freelance çalışanlar için işlerinin hep kolay olduğu söylenir. Ancak freelance işlerde çalışan kişiler genellikle belli sömürgen gruplara maruz kalırlar. Özellikle de uygun ücrete içerik talebinde bulunulan ya da daha uygun ücrete anlaşma yapılmak istenen meslek grupları arasında:

 • Metin yazarı
 • Seo İçerik editörü
 • Web tasarımcı
 • Sosyal medya yöneticisi
 • Reklam yöneticisi
 • Grafik tasarımcı
 • Müşteri temsilcisi
 • Seslendirmen
 • Çevirmen
 • Fotoğrafçı gibi çok sayıda mesleği sayabiliriz.

Umarım uygun ücrete içerik yazılır, diyen biri ile anlaşmadan önce iki kere düşünürsünüz. Ne demişler: “Ucuz etin yahnisi yavan olur!”

Uygun Ücrete İçerik Klişesinden Kurtulun!

Öncelikle sahip olduğumuz yetenekleri listeleyerek başlayalım. Bir metin yazarı için:

 • İyi araştırma
 • İyi yazma
 • Yaratıcı düşünme
 • Hızlı klavye kullanımı
 • Dil bilgisine iyi derecede hakimiyet
 • İçeriğin hedef kitleye yönelik nasıl hazırlanabileceğini tahmin etme
 • Hedefe giden yolda başarılı bir içerik kurgusu hazırlama
 • Dikkat Çekici Başlıklar Oluşturma
 • Seo uyumlu içerik yazma
 • Hızlı yazma becerisi gibi bütün bunları listeleyin.

Her sektör kendine göre bu yetenekleri listeleyebilir. Sonrasında gün içinde bir içeriği hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz doneleri belirleyin! Bu size bir fiyat teklifi hazırlarken hak ettiğiniz tutarı daha doğru şekilde belirlemenize yardımcı olur. Yetenekler iş sürecini ve algıyı şekillendirirken ihtiyaç duyduklarımızın bir kısmı… Bunun dışında bir de ihtiyaç duyduklarınız ya da duyacaklarınız var.

Uygun Ücret Kavramını Yeni Bir Algıyla Sunun!

Bakalım, uygun fiyata içerik yazılır, klişesinden sizi nasıl kurtarabiliriz? Ele alacaklarımızı hemen listeleyelim:

 • Araştırma yapmak ve olabildiğince fazla kaynağa ulaşmak
 • Konu hakkında yeterince düşünmek
 • Firmanın hedeflerini ve müşteri portföyünü öğrenmek
 • Nasıl bir içerik türü istediklerini öğrenmek
 • Varsa içerikte özel olarak istedikleri detayları öğrenmek

Bütün bunlar için ne kadar zaman harcamanız gerektiğini de hesaplamalısınız. Sonra oturup bir düşünün yaptığınız iş müşterinize nasıl bir değer katıyor? Bütün bunlara yönelik olarak bir soru cevap listesi hazırlayın. Bazen karşı taraf sizin onlar için ne kadar değerli bir iş yaptığınızı anlayamaz. Burada onlara biraz yardımcı olabilirsiniz.  Örneğin bakın ben hedefinize giden yolda şu çalışmaları yaparak size yardımcı oluyorum, diyebilirsiniz. Bu yaklaşım, sizin işinizi fabrikasyon işler yapan diğer kişilerden daha iyi yaptığınızı kanıtlar niteliktedir. Böylece kendinizi sektörde iyi bir yerde konumlandırabilirsiniz.

Umarız yeni normaller gibi uygun fiyat politikası ve: “Uygun ücrete içerik yazılır!” düşüncesi artık yeni bir normal olarak anlaşmada her iki tarafında da mutlu olacağı uygunluğu yansıtır. Herkese severek yaptığı bol kazançlı ve mutluluk getiren işler dilerim. Özgün seo uyumlu içerik yazdırmak isterseniz bunun için iletişim sekmesinden formu doldurmanız ya da iletişim numarası üzerinden bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

 

 

 

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar