Viral Reklam Nedir

Herkesin İnanacağı Bir Dedikodu Bulun

Mahallede dedikodudan daha hızlı yayılan bir şey var mıdır? Bir kişi ile ilgili kötü ya da iyi insanların dikkatini çeken bir şey olmayagörsün mahallenin ayaklı gazeteleri hemen söylentiyi yaymaya başlarlar. İşte bu dedikodunun dijitale taşınmış haline viral reklam adı verilir.

Tabi bir de mahallenin zehir hafiyeleri vardır. Açık arayanlar, buldular mı ağızlara sakız olacak dedikoduyu yayanlar işte bunlardır. Viral pazarlama çalışması için ise dijitalin zehir hafiyelerine ihtiyaç vardır. İşte yaratıcı reklam yazarları size mesajınızın hızlıca yayılmasını sağlayacak en güzel ve yaratıcı çalışmayı sunarlar.

Dedikodunun dijitale uyarlanmış hali bu şekilde viral içerik şeklinde hazırlanır ve yem ortaya atılır. Bu bazen bir dram hikayesi olabilir. Bazen de absürt komedilere taş çıkaracak şaşırtıcı eylemler ve söylemler ağızdan ağza yayılır gibi bir hesaptan diğerine yayılır. Hesap derken sosyal medyayı kast ettiğimizi anlamışsınızdır. Peki, iyi bir dedikodu nasıl bulunur? Nasıl dijitalleştirilir ve yayılır?

Dedikodu Kadar İyi Bir Viral Reklam Yoktur!

Viral reklamlar, genelde dedikodu havasında bir ağızdan yayılır ama hangi ağızdan yayıldığı önemlidir. Toplumda sevilen en azından belli bir kesim tarafından belirlenmiş bir kişinin ağzından yayılan dedikodulara takipçilerin inanma potansiyeli yüksektir.

Bir başka seçenek ise izleyenlerde empati duygusu yaratacak bir mesaj belirtmesi olabilir. Mesela gititigidiyor.com tarafından herkesin inanacağı, mahallede yayılsa dedikodunun alıp yürüyeceği efsane bir viral reklam örneği var.

Fulya’nın İntikamı” isimli video, hem inandırıcılığı yüksek hem şaşırtıcı videolardan biri… Şu diyaloglara sebep olmuş olması tahmin edilesidir:

“Ya biliyor musun? Bir video izledim. Fulya isimli bir kız var. Erkek arkadaşı bunu aldatmış. Sonra o da intikam için kendisinde kalan fotoğraf makinesini içinde fotoğraflarla birlikte satacağını duyuruyor. “ şeklinde arkadaşlarına ve çevresine anlattığını düşünün. Gerçekten de video bu şekilde yayılmaya devam etmiş.

Burada kadınlık gururu ve merak birçok kadın kitleyi videoyu izlemeye teşvik etmiş olacak. Ayrıca erkekler için de belki videoda sözü geçen eski erkek arkadaş için biraz üzüntü sebebi olabilecek bir video… Çapkınlar, sevgilisini aldatanlar için belki daha dikkatli olması gerektiğini düşündürecek cinsten de olabilir. Kısacası çok zekice kurgulanmış ve hızla yayılmış bu sayede reklam olduğu bile anlaşılmayan bir gittigidiyor viral reklam çalışması halini almış.

Gerçek Gibi Görünen Viral Reklam Kurgusu

Kâh gerçekliği ile etkileyen kah karşı tarafın haline gülmeye sebep olan bazen ise duygusallık yaratan en iyi viral reklamlar arasında THY reklamı da yer alır. Video bir evlilik teklifi şeklinde kurgulanmış.

Videoyu çeken genç, kız arkadaşına yurt dışına dil okuluna gittiğini söylüyor. Ancak sabit bir ülkeye gitmiyor. Birden çok ülkeye gezmeye gittiğinden bahsediyor. Ama aslında bunu: “Senin için yaptım!” diyor.

Sonra bir video izliyoruz: Hong Kong, Tayland, Rusya… ve birçok farklı ülkeden her insan bir mesajın bir ya da iki kelimesini söylüyor. Konuşan kişilerin ya da grupların her biri farklı ülkelerden… İnsan izleyince: “Vay be aşka bak!” diyor. Ama tabi burada genç ufak bir detaydan daha bahsediyor. Çok sayıda uçağa bindiğini ve kazandığı millerle bu yolculukların çoğunun bedavaya geldiğini söylüyor.

Neticede anlıyoruz ki birçok insan bunun bir reklam olduğunu ilk etapta fark etmese de THY, âşık bir gencin sevgilisine hazırladığı bu video ile: “Viral reklam nasıl yapılır?” sorusuna en güzel cevaplardan birini veriyor.

İnsanları İkna Ederseniz Sizi Konuşurlar!

Yukarıda verdiğimiz her iki örnekte de aslında insanların empati ve merak duygularına hitap edildiğini görüyoruz. En iyi kurgulanmış viral reklam örnekleri arasında sayılabilecek bu iki reklamda da viralin temel özelliği olan reklam olduğunun anlaşılmaması özelliği kullanılmış.

Viral reklam özellikleri denildiğinde ayrıca reklamın anlaşılmamasından ziyade hızlı bir şekilde yayılması da en önemli kıstaslardan biridir. Viral pazarlama ya da reklam çalışmalarında asıl amaç, insanların algılarına hitap etmektir.

Onlara takip etmekten hoşlanacakları, bazen kızacakları bazen hayran kalacakları ve onları harekete geçiren sebepler vermelisiniz. Viralin başarısı, reklamın hedef kitle tarafından oldukça hızlı bir şekilde gönüllü olarak yayılması ile ölçülebilir.

Eğer bir mesaj ortaya atıp bunu yayın, derseniz belki normalde sizinle aynı fikirde olan insanlar bunu yapmayacaklardır. Çünkü doğrudan ne yapacaklarını söylemek, insanlarda emrivaki hissi uyandırabilir. Bu da antipatik bir hava yaratacaktır. Oysaki iyi kurgulanmış bir viral pazarlama çalışması ile internet üzerinden kısa sürede yayılacak içerikler üretmek mümkündür.

Sanıyorum ki buraya kadar kafanızdaki “Viral reklam nedir?” sorusunun cevabını verdik. Peki, ilk viral nasıl ortaya çıkmıştır? Bunu hiç düşündünüz mü? Ya da ilk dedikodu hangi mahalleden yayılmıştır? Sonra hem dedikodu hem de viral içerikler böylesine etkili bir hal almaya başlamıştır ve neden?

İlk Viral Reklam Hotmail Tarafından Yapılmış!

Hotmail, 1996-1997 yıllarında herkesin e-posta hizmeti kullanması için bütün e-postaların sonuna: “Ücretsiz e-posta hesabınızı Hotmail’den alın!” yazmıştır. Bu ibare, mesaj kutusunun sonunda otomatik olarak yer aldığı için farkında olmadan mail gönderen herkes Hotmail reklamı yapmış. Böylece Hotmail viral reklam örneğini başlatan ilk firma olarak anılıyor. Ayrıca Hotmail kullanıcılarının sayısını artırmak için yazdığı bu mesajla yıl 1997 olduğunda 10 milyon kullanıcıya erişmiş.

İlk dijital iletişim araçlarından biri olan Hotmail dışında sosyal medya da viral çalışmalar için etkili araçlar arasında başı çekiyor. Twitter aracılığıyla yazılan ve retweet edilen tweetler bir süre sonra TT yani popüler konular listesine girebiliyor.

Diğer sosyal medya kanalları da viral içerik üretiminde ve pazarlamasında oldukça etkili ve buralarda özellikle Influencerler aracılığıyla markalar yaptığı indirimleri duyurarak kupon kodları dağıtabiliyor. Bu yöntem ile daha fazla müşteriye ulaşmayı başarıyorlar. Özellikle de Instagram viral reklam çalışmalarında influencer kullanımı çok yaygın…

En yaygın kullanılan viral pazarlama araçlarından bir diğeri ise Whatsapp’tır. Eğer siz de güzel bir reklam fikri bulmak istiyorsanız ilk olarak bulduğunuz fikrin bir mahalle dedikodusu kadar etki yaratıp yaratmayacağını düşünebilirsiniz. Sonra herkesin dikkatini çekecek ve viral reklam kategorisinde yer alacak reklam fikrinizi sosyal medyada keyifle yaymaya başlayabilirsiniz.

Hatta belki sokaklarda bile reklam yapabileceğiniz bir fikir bulabilirsiniz. Bunun için Türk Telekom Yeni Evli Çiftler viralini izleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak:

Firmaların neden viral içerik kullanmayı tercih ettiğine gelecek olursak ilk önce yayılma hızından bahsedebiliriz. Bir viral mesaj bir gün içinde binlere hatta 10 binlere ulaşabilir.

Başarılı bir reklam fikrine ihtiyaç duyarsanız iletişim sekmesinden talebinizi iletebilirsiniz. Sosyal medya için yaratıcı içerikler ve sloganlar ile markanızı her zaman bir üst noktaya taşımanıza yardımcı oluruz.

 

Yorum Yap

İlgili Yazılar